Bakalár, Magister a čo bude potom?!

Autor: Lucia Nagyová | 7.4.2015 o 12:17 | Karma článku: 8,00 | Prečítané:  2633x

Zamyslime sa. Kedysi výsada elitných rodín a dnes? Takmer každý stredoškolák si trúfa na vysokoškolský titul. Lenže nie je všetko zlato čo sa blyští.

Väčšina dospievajúcej inteligencie túži iba po študentskom živote, čo sa potom odráža na (ne)vedomostnej úrovni. Po piatich či šiestich rokoch „nasávania“ vedomostí si buď povedia „Ďakujem ti google, red bull a kofeín, že ste mi pomohli“ alebo ďalšia možnosť: s titulom si prídu odstáť frontu na Úrad práce, prípadne pri dreze plnom špinavých riadov niekde v Anglicku. Zvyšok mladosti strávia šomrajúc si popod nos zopár anglických fráz; alebo sa potľapkajú po pleci a už počas štúdia rozhodia siete a investigatívne vypátrajú budúce-bývalé pracovné pozície.

A teraz si zostavme recept. Potrebujeme:
- za hrsť kvalitných škôl
- štipku šťastia na prijímacích skúškach
- kvantum uvedomelých mladých ľudí, ktorí neštudujú pre matkinu sesternicu z tretieho kolena ALE pre seba
- kilo finančného obnosu na úhradu skrípt, tlač ťahákov a seminárnych prác

Čo nám z toho vyplýva? Že naša alma mater, Univerzita sv. Cyrila a Metoda, je v tom nevinne. Nedisponujeme statusom súkromná, takže si „nezaplatíme“ za titul, aby sme si poistili budúcnosť. Skutočnosť, že sa pravidelne umiestňujeme na nelichotivých pozíciách v porovnávaní kvality škôl a uplatnenia absolventov je už akýmsi folklórom. Ale aj zlá reklama je reklama. S vybaveným technickým štúdiom môžeme o tom nakrútiť/postrihať/odvysielať reportáž v štúdiu alebo v rozhlasovom aetteri poinformovať poslucháčov o chýroch, ktoré kolujú. Pedagógovia nás môžu zoznámiť s historickým pôdorysom či reálnym pozadím mediálneho sveta, poučiť nás o lingvistických zverstvách moderátorov alebo nás „nakopnúť“ , aby sme sa postavili ku krivému zrkadlu, ktoré nastavuje médium spoločnosti. Slovami John B. Thompsona môžu mediálne výjavy a posolstvá udrieť do nejakej hlbokej nezrovnalosti či nespravodlivosti, s ktorou sa ľudia stretávajú v každodennom živote. Tým menia každodenné udalosti v katalyzátor jednania. Nechcem študentov prirovnávať k humanitárnym pracovníkom, ale každý druh pomoci (či už mediálnej), je kvapkou nádeje alebo bičom proti byrokratickým metódam.


Vysokoškolský titul nezaručí automaticky kvalitnú prácu. A ani farba diplomu nezohráva prím. Pokiaľ študujete to, čo vás napĺňa a máte oči otvorené dokorán, nezapadnete prachom. Samozrejme, nemôžeme sa porovnávať s medikmi alebo IT-čkármi. Všetci sme strojcami vlastného šťastia. Tí odvážnejší možno po bakalárskych štátniciach okúsia masmediálne fakulty v susednom Česku alebo v chladných severských krajoch. Zastávam názor, že meno vzdelávacieho inštitútu nie je zárukou prestíže. Všetko sa odvíja od vlastných zručností. FMK zastrešuje budúcich fotografov, kameramanov, redaktorov či rozhlasových spíkrov. Nehráme sa na nemotorných turistov v sandáloch s digi hračkou v rukách. Vytvárame a napredujeme aj zásluhou pedagogického zboru. Ak chceme byť všade tam, kde sa niečo deje, univerzita nám to umožní.

Naša planéta sa vďaka mediálnemu systému „zmenšila“. Ešte nikdy v dejinách nemali ľudia z rôznych kútov k sebe tak „informačne blízko“. Byť súčasťou tohto mechanizmu v konštruovaní obrazu sveta a zároveň prispievať vlastnou tvorivosťou je veľká výzva. Aj vďaka modernej a dynamickej fakulte sa z nás stanú, dúfam, kvalitní žurnalisti či redaktori rešpektujúci etické zásady a princíp pravdivosti. Z toho dôvodu sa nehanbím, keď sprievodcovi vo vlaku predkladám isic.

Život je jeden veľký kolotoč a najmä ten mediálny. A ak sa mi jedného dňa podarí získať diplom z médií, budem sa ním hrdo pýšiť. Preto považujem vysokú školu za najlepší odrazový mostík do sveta „dospelých“. Alebo sa ma opýtajte o niekoľko rokov …...
 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.


Už ste čítali?